Несприятливих обставин у житті вистачає: напружені стосунки вдома, втрата близької людини, почуття самотності, матеріальні труднощі, порожнеча… Це ще не повний перелік тих ситуацій, які можуть спричинити стрес. Ми завжди намагаємося дивитися в майбутнє з надією. Але під тиском реальності руйнується багато наших планів і сподівань. Людина легко дає раду таким ситуаціям як невдалий день або сварка з друзями. Але тривалі конфлікти й нескінчена низка стресів здатні зашкодити здоров’ю людини.
Стрес – це захисна реакція організму людини, що має допомогти йому подолати складні життєві ситуації. Це комплексний процес, який включає як фізіологічні, так і психологічні компоненти. За допомогою стресу організм людини ніби мобілізує себе на самозахист, на пристосування до нової ситуації, запускає неспецифічні захисні механізми, які забезпечують протидію впливові стресу чи адаптацію до нього.
Стресорами можуть бути фізичні та психічні подразники, реальні чи уявні.. Людина реагує не лише на справжню фізичну небезпеку, але й на загрозу чи нагадування про неї. Часте або тривале перебування людини у стресовому стані призводить до виснаження, розвитку психосоматичних розладів. Поряд зі стресорами, спільними для всіх людей, у діяльності педагога є професійні стрес — чинники:
— відповідальність;
— необхідність контролювати ситуацію;
— необхідність постійно підтверджувати свою компетентність;
— тимчасова мінлива діяльність.
Психічне напруження, невдачі, страхи, зриви, відчуття небезпеки – найбільш руйнівні стресори для людини. Вони, крім фізіологічних змін , які призводять до соматичних хвороб, спричиняють ще й психічні наслідки емоційного перенапруження – неврози.
Стрес можна послабити, змінивши своє ставлення до реальності, управляючи своїми думками. Наш розум має надзвичайну силу, яку потрібно спрямувати на ослаблення стресу, а не на його посилення.
- Ви відчуваєте стрес у тому випадку, коли переконали себе в цьому.
- Ви безпорадні тільки тоді, коли почуваєтеся безпорадним.
- Ви потрапляєте в ситуацію, з якої нема виходу, коли ви вирішили, що виходу нема.
Змінюючи думки, сподівання, настанови, ви вчитеся жити без стресу. Змінюючи себе, ви обов’язково відчуваєте, що змінилися люди і події, які раніше викликали у вас стрес.
Було б неправильно вважати, що навколо існує певне стресове середовище, що хоче занапастити вас. Стресовий стан визначається тим, як ви реагуєте і що говорите, а не тільки зовнішніми чинниками, які викликають стрес.
Реакції людини на стресові ситуації бувають різними. Вони проявляються не лише на емоційному рівні, а й на фізіологічному: напружуються м’язи обличчя, шиї, плечей, рук і навіть ніг. Іноді м’язи «звикають» до напруження і майже втрачають здатність розслаблятися. Унаслідок цього виникають спазми і болі. Таке перенапруження організму спричиняє хронічну втому.
Поради щодо подолання стресу
- З’ясуйте, що саме вас турбує.
Розкажіть про свої турботи близькій людині. Це особливий психологічний прийом: озвучивши проблему вголос, ви проаналізуєте, знайдете її причину і вихід із ситуації.
- Сплануйте свій день.
Помічено, що для людини, стан якої наближається до стресового, плин часу прискорюється. Саме тому вона відчуває надмірну завантаженість і нестачу часу.
- Навчіться керувати своїми емоціями.
Вийти зі стресового кола допоможе проста вправа. Заплющте очі й подумки перенесіться на берег океану. Підніміть руки вгору й розведіть у сторони, уявляючи, як у них входить енергія. Складіть їх одну на другу – ліва знизу. Цього цілком достатньо, щоб повноцінно відпочити, наситити мозок киснем і заспокоїтися. Не забувайте хвалити себе щоразу, коли ви зможете впоратися із хвилюванням.
- Усміхайтеся, навіть якщо вам не дуже весело.
Сміх позитивно впливає на імунну систему, активізуючи Т-лімфоцити крові. У відповідь на вашу посмішку, організм продукуватиме бажані гормони радості.
- Відпочивайте разом із сім’єю.
- Фізичні вправи знімають нервове напруження.
- Музика – це теж психотерапія. Слухайте спокійну музику.
- Влаштовуйте прогулянки на свіжому повітрі.
- Не беріться за непосильні завдання, щоб уникнути розчарувань, невдач.
- Звертайте увагу на позитивні сторони життя – це збереже здоров’я і сприятиме успіху.
- Не зловживайте кавою, алкоголем.
- Вживайте вітамін Є.
Він підвищує імунітет і стійкість до стресу. Цей вітамін міститься у картоплі, сої, кукурудзі, моркві, ожині, волоських горіхах.
- Стимулюйте вироблення «позитивних» гормонів організмом за допомогою продуктів харчування. Наприклад, солодощі, зокрема шоколад, сприяють виробленню серотоніну – «гормону щастя». А молоко, курага, банани поновлюють в організмі запаси калію, які першими вичерпуються під час стресу.